قدرت و پیشرفت

قدرت و پیشرفت

ناشر: انتشارات پارسه

نویسنده: داون عجم اوغلو ، سایمون جانسون

مترجم: میر جواد سید حسینی

شابک: 9786002539274

3٬980٬000 ریال

درباره این کتاب

کتاب «قدرت و پیشرفت» نوشتۀ دارون عجم‌اوغلو و سایمون جانسون
آیا پیشرفت تکنولوژی خودبه‌خود به تحقق منافع و رفاه همگانی می‌انجامد؟ دارون عجم‌اوغلو و سایمون جانسون در کتاب «قدرت و پیشرفت» بر این عقیده‌اند که چنین نیست.
کتاب «قدرت و پیشرفت: تلاش هزارساله برای دستیابی به فناوری و رفاه»، با عنوان اصلی Power and Progress: Our Thousand-Year Struggle Over Technology and Prosperity، کتابی است درباب رابطۀ فناوری با وضعیت نیروی کار و تأثیر فناوری بر کار و زندگی کارگران و کسانی که در رأس هرم فناوری قرار ندارند و جزو تولیدکنندگان یا متخصصان و دانشمندان و مهندسان و کارآفرینان و نخبگان حوزۀ فناوری نیستند.
در کتاب «قدرت و پیشرفت» رابطۀ میان فناوری و دستمزد و نابرابری در چشم‌اندازی تاریخی مورد بررسی قرار گرفته تا دریابیم که پیشرفت تکنولوژیک تنها در زمان‌هایی منافع همگانی را رقم زده که اراده‌ای همگانی برای تأمین این منافع وجود داشته است.
کتاب «قدرت و پیشرفت» یک بررسی تاریخی خواندنی دربارۀ رابطۀ پیشرفت و دستمزد و وضعیت نیروی کار است؛ کتابی که ما را به تأمل دربارۀ آیندۀ جهانِ مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته و حضور و مشارکت فعالانه در این جهان، در راستای طرح مطالبات شغلی و کاری و اقتصادی و اجتماعی‌مان، فرامی‌خواند.
متن اصلی کتاب «قدرت و پیشرفت» اولین بار در سال 2023 منتشر شده است.

مروری بر کتاب «قدرت و پیشرفت»
آن‌چه نویسندگان کتاب «قدرت و پیشرفت» در این کتاب بر آنند که کارآفرینان و مدیران عرصۀ فناوری و نیز کارگران و نیروی کارِ بدون تحصیلات عالیه را به آن توجه دهند این نکته است که، برخلاف عقاید مرسوم، پیشرفت فناوری به‌طور خودکار و بدون مداخلۀ انسانی، به خیرِ همگانی منجر نمی‌شود و همه را از مزایای خود بهره‌مند نمی‌سازد.
دارون عجم‌اوغلو و سایمون جانسون در کتاب «قدرت و پیشرفت» با رجوع به تجربه‌های تاریخیِ دوره‌های مختلف تاریخ بشر، از جمله دورۀ شکوفایی صنعت در قرن نوزدهم، نشان می‌دهند که رشد بهره‌وریِ برآمده از پیشرفت فناوری تنها در زمان‌هایی توانسته به افزایش نیروی کار و اشتغال‌زایی و افزایش دستمزد منجر شود که خواست و ارادۀ کارفرمایان و صاحبان صنایع و مشاغل و تولیدکنندگان و نیز خواست و ارادۀ کارگران بر آن بوده که چنین اتفاقی بیُفتد.
کتاب «قدرت و پیشرفت» نشان می‌دهد که پیشرفت فناوری و رشد بهره‌وری همیشه و در همه‌جا به بهبود زندگی نیروی کار و رفاه و نفع همگانی منجر نشده و در مواردی تنها به رفاه معدودی از نخبگان و خواص و متخصصان و مهندسان و دانشمندان و کارآفرینان و تولیدکنندگانِ ثروتمند منجر شده و آن‌ها را ثروتمندتر و برعکس، عرصه را بر نیروی کار تنگ کرده است. بنابراین ساده‌انگارانه است که گمان کنیم پیشرفت فناوری، خودبه‌خود و بدون مشارکت فعالانۀ انسانی، آیندۀ بهتری را برای عموم و اکثریت مردم رقم خواهد زد.
کتاب «قدرت و پیشرفت» به ما می‌گوید که پیشرفت فناوری چگونه و در چه شرایطی می‌تواند نفع همگانی را رقم زند و تکنولوژی را چگونه می‌توان مدیریت کرد و به آن جهت داد تا در مسیر منافع عمومی و همگانی قرار گیرد نه‌فقط در خدمت رفاه گروهی خاص.
کتاب «قدرت و پیشرفت» از مقدمه‌ای با عنوان «پیشرفت چیست؟» و یازده بخش تشکیل شده است. بخش‌های یازده‌گانۀ کتاب «قدرت و پیشرفت» عبارتند از: «کنترل فناوری»، «چشم‌انداز کانال»، «قدرت متقاعد کردن»، «گسترش بدبختی»، «طبقۀ متوسط انقلاب»، «تلفات پیشرفت»، «مسیر رقابتی»، «آسیب دیجیتال»، «تلاش مصنوعی»، «شکست‌های دموکراسی» و «تغییر جهت فناوری».

دربارۀ دارون عجم‌اوغلو و سایمون جانسون، نویسندگان کتاب «قدرت و پیشرفت»
دارون عجم‌اوغلو (Daron Acemoğlu)، متولد 1967 در ترکیه، استاد دانشگاه و اقتصاددانِ ترکیه‌ای – امریکایی است. شهرت او بیشتر به‌خاطر پژوهش‌هایش در حوزۀ اقتصاد سیاسی است. او سال‌ها دربارۀ ریشه‌های تاریخی رفاه و فقر و تأثیرات فناوری‌های جدید بر رشد اقتصادی، اشتغال و نابرابری مطالعه و تحقیق کرده است.
عجم‌اوغلو تدریس در مؤسسۀ اقتصاد ام‌آی‌تی را در کارنامۀ کاری خود دارد. نام او، در نظرسنجی‌ای در سال 2011، در رتبۀ سوم اقتصاددانان محبوبِ زندۀ زیر شصت سال قرار گرفت. او به‌خاطر فعالیت‌هایش جوایز مختلفی دریافت کرده است.
از آثار دارون عجم‌اوغلو می‌توان به کتاب‌های «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟» و «راه باریک آزادی»، که هردو ماحصل کار مشترک عجم‌اوغلو و جیمز ای. رابینسون هستند، اشاره کرد.

سایمون اچ. جانسون (Simon H. Johnson)، متولد 1963، استاد دانشگاه و اقتصاددان بریتانیایی – امریکایی است. او از سال 2007 تا 2008 اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول بوده است. جانسون سال‌ها دربارۀ بحران‌ها و بهبودهای اقتصادی جهانی مطالعه و تحقیق کرده و از او مقالات فراوانی در نشریات «نیویورک تایمز»، «واشینگتن پست»، «وال استریت جورنال»، «آتلانتیک» و «فایننشال تایمز» منتشر شده است.
از آثار سایمون جانسون می‌توان به کتاب «سیزده بانکدار» (نوشته‌شده با همکاری جیمز کواک) اشاره کرد.

دربارۀ ترجمۀ فارسی کتاب «قدرت و پیشرفت»
کتاب «قدرت و پیشرفت: تلاش هزارساله برای دستیابی به فناوری و رفاه» با ترجمۀ میرجواد سیدحسینی در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.
میرجواد سیدحسینی، متولد 1344، مترجم ایرانی است. از ترجمه‌های او می‌توان به کتاب‌های «ابرقدرت‌های هوش مصنوعی: چین، سیلیکون ولی و نظم نوین جهانی»، «ثبت دائمی» و «پیروزی: راهبرد پنهانی دولت ریگان برای تسریع در فروپاشی شوروی» اشاره کرد.

مشخصات عمومی

شابک: 9786002539274
دسته بندی: عمومی
موضوع اصلی: علوم اجتماعی
موضوع فرعی: علوم اجتماعی
نوبت چاپ: 3
وزن: 483 گرم

سایر مشخصات

سال انتشار: 1402
نگارش: تألیف
زبان: فارسی
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
تعداد صفحه: 674

پیشنهاد ما

انسان گروه

ناشر: انتشارات پارسه


2٬200٬000 ریال

آدم های سمی

ناشر: لیوسا


2٬700٬000 ریال

فرهنگ به مثابه توسعه

ناشر: انتشارات پارسه


2٬200٬000 ریال

کرونا و جامعه مدنی در ایران

ناشر: انتشارات پارسه


1٬100٬000 ریال

شهر سرخ : زندگی و مرگ در تبت

ناشر: انتشارات پارسه


1٬890٬000 ریال

استبداد شایستگی : چه بر سر خیر عمومی آمده است

ناشر: انتشارات پارسه


2٬980٬000 ریال

کتاب کوچک خوشی های ژاپنی

ناشر: انتشارات پارسه


3٬550٬000 ریال

گله :تغییر رفتار توده ای با استفاده از طبیعت واقعی مان

ناشر: انتشارات پارسه


2٬780٬000 ریال

عصر جاه طلبی

ناشر: انتشارات فارابی


5٬300٬000 ریال

خرد مردان قورباغه ای

ناشر: انتشارات جامی


1٬450٬000 ریال

سارودایا

ناشر: انتشارات کرگدن


1٬500٬000 ریال

سرگذشت جامعه سیال

ناشر: انتشارات پارسه


2٬250٬000 ریال

در نسبت عدالت و حقوق با دوستی

ناشر: انتشارات نگاه معاصر


720٬000 ریال

مبانی سیاست گذاری توسعه فناوری اطلاعات در آموزش عالی

ناشر: انتشارات نگاه معاصر


990٬000 ریال

وابستگی متقابل 1

ناشر: انتشارات درسا


2٬100٬000 ریال

جریده فریده

ناشر: انتشارات اطراف


970٬000 ریال

وانوسازی

ناشر: انتشارات پیله


1٬840٬000 ریال

انسان مدرن چون غولی نابینا

ناشر: نشر نشانه


1٬450٬000 ریال

رفاه اجتماعی و سیاستگذاری میان دارانه

ناشر: انتشارات نگاه معاصر


750٬000 ریال

اثر ولتاژ: چرا برخی از ایده ها شکست می خورند در حالی که برخی دیگر دنیا را تغییر می دهند

ناشر: انتشارات هورمزد


1٬690٬000 ریال

جامعه و گفتمان

ناشر: انتشارات نگاه معاصر


1٬300٬000 ریال

لیبرالیسم و عمل اجتماعی

ناشر: انتشارات کرگدن


900٬000 ریال

تاریخ فرهنگی زشتی

ناشر: انتشارات ماهی


2٬300٬000 ریال

جهان بینی آدولف هیتلر

ناشر: انتشارات پیله


2٬300٬000 ریال